Roma Gezi Notları (Bir Günde Roma)

Roma Gezi Notları (Bir Günde Roma)

Merhabalar, bu yazımda size Roma’da bir gün içinde yaşadığım deneyimlerimi aktaracağım.

İnanın öyle çok büyük paralara ihtiyacınız yok 🙂 Yazımı okuduğunuzda anlayacaksınız…
Atina – Havaalanı X95 numaralı otobüs

Daha önce sadece Atina için planladığım 3 günlük seyahatimin bir gününü Roma’da geçirmeye karar verdim ve Atina’dan Roma’ya aynı gün içinde, sabah 08:10’da gidiş, akşam 21:30’da dönüş bir uçak bileti aldım.

Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı

Gece 03:30’da Atina Sintagma Meydanı’ndan X95 numaralı otobüse binip Atina Havalimanı’na geçiyorum. Ryanair isimli firmanın FR1199 numaralı uçuşuyla saat 08:10’da başlayan yolculuğum 1 saat 55 dakika sürüyor ve İtalya yerel saatiyle saat 09:05’de Ciampino Havaalanı’na ulaşıyorum.

GİRİŞ

Ciampino Havaalanı’ndan çıkar çıkmaz karşınızda bu otobüs duraklarını göreceksiniz. Bizdeki Havaist / Havaş otobüslerine benzeyen otobüs Termini durağına gidiyor ve doldukça hareket ediyor. Ücreti ise 6 €.

Saat 09:30’da Sitbus ile Termini durağına doğru hareket ediyoruz. Hava yağmurlu ve İstanbul trafiğini aratmayan bir trafik var. Yarım saatlik yol, trafik sebebiyle 1 saat 15 dakika sürüyor ve saat 10:45’de Termini’ye ulaşıyorum.

İlk durağum Kolezyum olacak. Termini’den Kolezyum’a MB metro hattını kullanarak gidebilirsiniz. Kolezyum’a metro ile ulaşmak için Termini metro durağından MB metrosuna binip iki durak sonra Colosseo’da iniyorsunuz. Bu yolculuk toplam beş dakika sürüyor. Şehir içi toplu taşımada kullanabileceğiniz 100 dakikalık bilet 1,5 €, günlük bilet ise 7 €. Ben Roma içinde hiç toplu taşıma kullanmadım. Her yerinde sanatın güzel örneklerine rastlayacağınız Roma’yı yürüyerek keşfettim.

KOLEZYUM (Colosseo)

Termini’den yaklaşık yirmi dakika yürüyerek Kolezyum’a ulaşıyorum. Roma’da hava kapalı ve hafif bir yağmur var.

Kolezyum

Kolezyum’un karşısındaki gişeden 12 € karşılığında Kolezyum ve Roma Forumu’na girebileceğim bileti alıyorum. Roma’da bir günden fazla kalmayı planlıyorsanız, şehir içinde bütün toplu taşımayı ücretsiz kullanabileceğiniz, seçtiğiniz iki adet müzeye ücretsiz girebileceğiniz, diğer müzelerde size indirim ve öncelik hakkı tanıyan 48 saatlik ya da 72 saatlik Roma Pass isimli kartı satın alabilirsiniz. 48 saatlik Roma Pass ücreti 28 €, 72 saatlik Roma Pass ise 38,50 €. Ben birkaç saat için Roma’da bulunduğum ve bana avantaj sağlamayacağını düşündüğüm için Roma Pass almadım.

Kolezyum

Flavianus anfitiyatrosu olarak da bilinen Kolezyum’un yapımına, usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında başlanmış ve arena, MS 80 yılında Titus döneminde tamamlanmış. 75 bin kişilik kapasitesiyle Dünyanın en büyük anfitiyatrosu ünvanını taşıyan Kolezyum, Roma’nın en önemli sembollerinden biriymiş.

Kolezyum

1980 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Kolezyum, 7 Temmuz 2017 yılında Dünya’nın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiş.

Kolezyum
Kolezyum

İmparatorlar burada, halkı ve kendinlerini eğlendirmek için gladyatör oyunları düzenlermiş.

Kolezyum
Kolezyum
Kolezyum
Kolezyum
Kolezyum

Depremler sebebiyle günümüzde biraz harap vaziyette olsa da Kolezyum, Roma’nın en fazla turist çeken yeri. Roma’ya gelirseniz, benim yaptığım gibi turunuza Termini İstasyonu’na oldukça yakın olan Kolezyum’dan başlayabilirsiniz.

Kolezyum
Kolezyum

ROMA FORUMU (Foro Romano)

Kolezyum için aldığım biletle Roma Forumu’na giriyorum. Forumunun girişinde sizi aşağıdaki fotoğrafta arkamda gördüğünüz Titus Kemeri karşılıyor.

MS 82 yılında Domitian tarafından, Kudüs kuşatması da dahil olmak üzere ağabeyi Titus’un zaferlerini anmak için yaptırılmış. Dünyanın en eski kemerlerinden biri olduğu düşünülen Titus Kemeri, daha sonra Dünya üzerinde yapılan birçok kemere ilham kaynağı olmuş.

Titus Kemeri

Titus Kemeri’nden geçtikten sonra karşınıza çıkan manzaraya bakarak zamanda yolculuk yaptığınızı düşünebilirsiniz

Roma Forumu

Roma’nın yedi tepesinden en merkezde olanı Palatino Tepesi’nde yer alan Roma Forumu Antik Roma’da, yüzyıllar boyunca günlük yaşamın merkezi olmuş. Seçimler, kamusal konuşmalar, ticaret, dini törenler ve ibadet Roma Forumu’nda yapılır, adalet işleri yine burada görülürmüş.

Yapılan kazılarda M.Ö. 10000 yılında dahi yerleşim olduğuna dair bulgulara rastlanmış olan bölgenin zemini öncesinde bataklıkmış. Zemin, 7. yüzyılda 5. Roma İmparatoru Targinius Priscus tarafından kurutulmuş. Daha sonra forum, çevresindeki çökeltiler sebebiyle yükselmeye başlamış.

Roma Forumu’nda, Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Vesta Tapınağı, Venus ve Roma Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, Hostilia Mahkemesi (Curia Hostilia), Maxentius ve Konstantin Bazilikası, Tabularium, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Urbi Göbeği (Umbilicus Urbi) ve Sezar Tapınağı yer alıyor.

Vesta Bakirelerinin Evi

Titus Kemeri’nden geçtikten sonra solumda Vesta Bakirelerinin Evi’ni görüyorum. Vesta Bakireleri, Antik Roma’da aile tanrıçası Vesta’nın kutsal bakire rehberleriymiş.

Santa Francesca Romana Basilica

Forum’a girdikten sonra sağ tarafımdaki ve Forum’un içinde değil ancak yanında yer alan Santa Francesca Romana Bazilikası’nın yanından geçiyorum. Santa Fracaesca Romana Bazilikası ilk olarak 10. yüzyılda inşa edilmiş.

Romulus Tapınağı

Forumdaki diğer durağım Romulus Tapınağı oluyor.

Romulus Tapınağı

Tapınak, 4. yüzyılın başlarında İmparator Valerius Maxentius tarafından Roma Mitolojisine göre şehrin kurucularından varsayılan Romulus’a adanmış.

Romulus Tapınağı

Tapınak, 5. yüzyılda kilise yapılmış.

Romulus Tapınağı
Romulus Tapınağı
Antoninus ve Faustina Tapınağı

Forum içindeki sonraki durağım Antoninus ve Faustina Tapınağı oluyor.

Tapınak, MS 141’de İmparator Antoninus Pius tarafından yaptırılmış ve ölmüş karısı Faustina Elder’a ithaf edilmiş.

Antoninus ve Faustina Tapınağı

Antoninus ve Faustina Tapınağı, 7. yüzyılın başlarında Katolik kilisesine dönüştürülmüş.

Castor ve Pollux Tapınağı

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz Castor ve Pollux Tapınağı, MÖ 484 yılında yapılmış olan Regillus Gölü Savaşında elde edilen zafere şükretmek için, Yunan Mitolojisinde Zeus’un Leda’dan olan ikiz çocukları Castor ve Pollux’a adanarak yapılmış.

Forumun içinde yürümeye devam ediyorum.

Kolezyum ile birlikte buraya bir tam gün ayırırsanız iyi olur.

Vespasian ve Titus Tapınağı

Yukarıdaki fotoğrafta kalıntılarını gördüğünüz Vaspasian ve Titus Tapınağı, MS 79 yılında Titus tarafından yaptırılmış.

Septimius Severus Kemeri

Forumun kuzeydoğusunda yukarıda fotoğrafını gördüğünüz Septimius Severus Kemeri yer alıyor.

Kemer, İmparator Septimius Severus ve oğulları Caracalla ile Geta’nın 194-195 ve 197-199 yıllarında Partlara karşı kazanmış oldukları zafere adanarak MS 203 yılında inşa edilmiş.

Saturn Tapınağı

Yukarıdaki fotoğrafın sağında yer alan ve günümüze 8 sütunu ile gelen Satürn Tapınağı, MÖ 497’de Roma Cumhuriyeti’nin ilk dönemlerinde inşa edilmiş.

Satürn’e adanmış olan tapınakta her yıl 17 Aralık’ta gerçekleşen Satürn yortusunda kutlamalar yapılıyormuş.

Basilica Julia

Yukarıdaki fotoğrafta kalıntılarını gördüğünüz yerde bir zamanlar toplantılar ve diğer resmi işler için kullanılan ve büyük, süslü bir kamu binası olan Basilica Julia isimli bir yapı varmış.

Roma Forumu’ndan çıkıp tarih kokan sokaklarda yürüyorum.

CAPITOL TEPESİ (Campidoglio)

300 metre kadar yürüdükten sonra Roma’nın ünlü yedi tepesinden en yüksek olanı Capitol Tepesi’ne ulaşıyorum.

Fontana della Dea Roma

İçinde Antik dönemden kalmış yapılar da bulunan Capitol Tepesi, Rönesans’ın ünlü ismi, sanatçı ve mimar Michelangelo Buonarroti tarafından 1536 – 1546 yılları arasında şekillendirilmiş.

Dosya:CampidoglioEng.jpg
Michelangelo’un Campidoglio sistemleştirmesi, Étienne Dupérac tarafından yapılmış gravürü, 1568.
Fontana della Dea Roma

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz Senatörler sarayı (Palazzo Senatorio) 14. yüzyılda, daha önce devlet arşivi olarak kullanılan Tabularium üzerine inşa edilmiş. Şu anda belediye binası olarak kullanılan saraya Michelangelo tarafından tasarlanmış iki rampalı merdiven ile ulaşılıyor. Sarayın önünde Tanrıça Roma Çeşmesi ( Fontana della Dea Roma) bulunuyor. Çeşmenin iki yanındaki Michelangelo eseri olan heykeller ise Tiber ve Nil nehir tanrılarını simgeliyormuş.

Fontana della Dea Roma
 Marcus Aurelius Heykeli, 

Capitol Tepesi’nin tam ortasında Filozof İmparator Marcus Aurelius’un antik dönemden günümüze gelmiş bronzdan yapılmış olan atlı heykelinin bir replikası yer alıyor. Heykelin orijinali ise yukarıdaki fotoğrafta arkada görülen Konzervator Sarayı’nda sergileniyor.

Castor and Pollux Heykelleri

Meydandaki merdivenlerin hemen başında, mitolojide Zeus’un birbirlerine çok düşkün ikiz oğulları olarak geçen Castor and Pollux’un atlı heykelleri yer alıyor.

St. Mary Bazilikası

Capitol Tepesi merdivenlerinden inerken sağ tarafta St. Mary Bazilikası yer alıyor.

St. Mary Bazilikası

VENEDİK MEYDANI (Piazza Venezia)

Merdivenlerden inip 100 metre kadar yürüyorum ve Venedik Meydanı’na ulaşıyorum.

Meydanda bulunan Vittorio Emanuele II Abidesi, Giuseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi anısına 1885-1911 yılları arasında yapılmış.

Vittorio Emanuele II Abidesi

Neoklasik dönem mimari özelliklerini taşıyan abidede yer alan iki çeşme, Adriyatik kıyısındaki Lion of San Marco ve Tiren Denizi kıyılarını temsil ediyormuş.

Vittorio Emanuele II Abidesi

1940 yılında Mussolini’nin İngiltere ve Fransa’ya savaş açarak 2. Dünya Savaşı’na dahil olduğu ve Woody Allen’ın To Rome With Love isimli filminin açılış sahnesinde yer alan Venedik Meydanı’ndan ayrılıp bizim Aşk Çeşmesi olarak da bildiğimiz Trevi Çeşmesi’ne doğru yürüyorum.

AŞK ÇEŞMESİ (la Fontana di Trevi)

Roma’nın tarih kokan sokaklarında 10 dakika kadar yürüp Trevi Çeşmesi’ne ulaşıyorum.

Trevi Çeşmesi

Üç yolun kavşağında yer aldığı için Trevi (it. üç yol) adı verilmiş olan çeşme,  Poli Sarayı’nın bir kenarına Nicolò Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak yapılmış.

Trevi Çeşmesi

Çeşmenin yapılış tarihi İmparator Agustus’a kadar dayanıyormuş. Çeşme, 12. yüzyılda V. Niccolo tarafından ve 15. yüzyılın ortasında 4. Paolo tarafından restore edilmiş. 1998’de büyük bir düzenleme geçirmiş, temizlenmiş ve su sistemi de yenilenmiş.

Trevi Çeşmesi

Çeşmenin ortasında Neptunus (Poseidon), solunda Ceres (Demeter) ve sağında Salus (Hygieia) heykelleri bulunuyor. Çeşmenin ziyaretçileri dilek dilemek için çeşmeye sırtlarını dönerek omuzlarının üzerinden bozuk para atıyorlar.

Trevi Çeşmesi

PANTEON (Pantheon)

Trevi Çeşmesi’ne 700 metre mesafede bulunan Panteon, MS 126 yılında Antik Roma tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş.

Paneton

Panteon, tarih boyunca sürekli kullanılmış. 7. yüzyıldan bu yana kilise olarak kullanılan Panteon, dönemine ait Dünya üzerinde en iyi korunmuş ve Roma’daki en eski beton kubbeli binaymış.

Panteon Çeşmesi

Yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere Panteon’un hemen karşısında Panteon Çeşmesi yer alıyor. 575 yılında Giacomo Della Porta tarafından tasarlanan ve Leonardo Sormani tarafından mermerden oyulmuş olan çeşme, Papa Gregory XIII tarafından yaptırılmış.

Çeşmenin etrafındaki mermer figürler 1886 yılında çıkarılmış ve kopyaları yapılmış. Orijinal figürler bugün Roma Müzesi’nde sergileniyormuş.

5 dakikalık yürüyüşün ardından Navona Meydanı’na ulaşıyorum.

Fontana Dei Quattro Fiumi

Navona, Roma’nın en ünlü ve ziyaretçi çeken meydanlarından biriymiş. Meydanda Dörtnehir Çeşmesi, Sant’Agnese in Agone Kilisesi, Pamphilij Sarayı, Del Moro Çeşmesi ve Braschi Sarayı yer alıyor. Navona Meydanı, İmparator Domitian tarafından MS 1. yüzyılda stadyum olarak inşa edilmiş. 16. yüzyıldan itibaren meydan olarak kullanılmaya başlanan Navona’da Barok dönemin birçok ünlü sanatçısından eserler görebilirsiniz.

Fontana Dei Quattro Fiumi

Fazla vaktim olmadığı için sadece meydanda bulunan Dört Nehir Çeşmesi’ni (Fontana Dei Quattro Fiumi) ziyaret ediyorum.

Fontana Dei Quattro Fiumi

Çeşme ve heykeller, Bernini tarafından 1651 yılında yapılmış. Çeşmenin etrafında o zamanlar bilinen dünyadaki 4 nehri simgeleyen dev adam heykelleri bulunuyor.

Arkasına yaslanmış olan heykel  Ganj Nehri‘ni, dikilitaşa doğru eğilmiş olan heykel Tuna Nehri‘ni, dans ediyormuş gibi duran heykel Rio de la Platta Nehri‘ni ve yüzü gizlenmiş olan heykel ise Nil Nehri‘ni temsil ediyormuş.

Fontana Dei Quattro Fiumi

PALACE of JUSTICE (Palazzo di
Giustizia)

Navona Meydanı’ndan Vatikan’a doğru yürürken Adalet Sarayı’nın yanından geçiyorum.

Palazzo di Giustizia

Perugia mimarı Guglielmo Calderini tarafından tasarlanan ve 1888 ve 1910 yılları arasında inşa edilen Adalet Sarayı, Roma’nın İtalya Krallığı’nın başkenti olarak ilan edilmesini izleyen yeni binaların en büyüğü olarak kabul ediliyormuş.

Palazzo di Giustizia
Palazzo di Giustizia

Adalet Sarayı resmen 11 Ocak 1911’de, inşaat başladıktan yirmi iki yıl sonra İtalya Kralı Victor Emmanuel huzurunda açılmış.

SANT’ANGELO KALESİ (Castel Sant’Angelo)

Adalet Sarayı’na 50 metre mesafede, Tiber Nehri’nin kıyısında bulunan ve bir zamanlar Roma’nın en yüksek binası olan Sant’Angelo Kalesi, İmparator Hadrianus tarafından kendisi ve ailesi için anıt mezar olarak inşa ettirilmiş.

Castel Sant’Angelo

135 yılında mozole olarak inşasına başlanan yapı Hadrianus’un ölümünden sonra 139’da Antoninus Piustarafından tamamlanmış.

Castel Sant’Angelo

Hadrianus’un külleri, karısı Vibia Sabina ve ilk oğlu Lucius Aelius’la birlikte buraya gömülmüş.

Castel Sant’Angelo

Bugünkü adını 590 senesinde alan yapı 14. yüzyılda papalık kalesi gibi kullanılmış.

La Statua di Santa Caterina da Siena

Sant’Angelo Kalesi’nin bahçesinde yer alan Siena Aziz Catherine Heykeli, 1692 yılında Caterine Kutlamaları Ulusal Komitesi’nin girişimi üzerine yapılmış ve yapımı esnasında hala hayatta olan Papa St. John XXIII Roncalli’ye adanmış.

SANT’ANGELO KÖPRÜSÜ (Ponte Sant’Angelo)

Sant’Angelo Köprüsü, kalenin hemen karşısında Tiber Nehri’nin üzerinde yer alıyor.

Sant’Angelo Köprüsü

5 kemerli olan ve üzerinden 10 adet heykel bulunan Sant’Angelo Köprüsü, İmparator Hadrian tarafından MS 134 yılında yaptırılmış.

Angel with the Cross – Heykeltıraş: Ercole Ferrata
Angel with the Column – Heykeltıraş: Antonio Raggi
Angel with the Nails – Heykeltıraş: Girolamo Lucenti

VATİKAN (Città del Vaticano)

Ve Vatikan’a ulaşıyorum. Katolik mezhebinin merkezi ve yerleşik nüfusu 500 olan Vatikan, Sealand’den sonra yüz ölçümü açısından Dünyanın en küçük ikinci ülkesiymiş.

Vatikan

Mutlak monarşi ile yönetilen Vatikan’da Papa hem devlet başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır.

Vatikan

Vatikan adı ilk olarak 11 Şubat 1929’da imzalanan Lateran Antlaşması’nda kullanılmış. Adını, üzerinde bulunduğu Vatikan Tepesi’nden alıyormuş. Vatikan ismi Romalıların yaşadığı Etrüsk yerleşim olan, Vatica veya Vaticum anlam bahçesi adından türetilmiş.

Vatikan

Vatikan’a, Via della Conciliazione isimli caddeden geçerek ulaşıyorum ve Dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Aziz Petrus Meydanı’na giriyorum. Tam karşımda Aziz Petrus Bazilikası yer alıyor.

Aziz Petrus Bazilikası

Donato Bramante, Michelangelo, Carlo Maderno ve Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanmış olan Aziz Petrus Bazilikası, Rönesans mimarisinin en ünlü eserlerinden biri ve Dünyanın en büyük kilisesiymiş. Eski St. Peter Bazilikası’nın yerini MS 4. yüzyıldan alacak olan mevcut bazilika inşaatı 18 Nisan 1506’da başlamış ve 18 Kasım 1626’da tamamlanmış.

Etrafı duvarlarla kaplı olan Vatikan’a girmek için pasaport ya da bir kimliğe ihtiyacınız duymadan doğrudan girebiliyorsunuz.

Vatikan
Vatikan
Vatikan

Vatikan’da bulunan, içinde Michelangelo’nun freskleri ve meşhur Ademin yaratılışı’nın yer aldığı Sistina Şapeli’ni ve Vatikan müzelerini gezmek için en az bir gününüzü ayırmalısınız.

Vatikan

Bazilika, şapel ve müzeleri önündeki uzun kuyruklar ve zamanımın dar olması sebebi ile ziyaret edemedim.

Vatikan

Vatikan’dan çıkıp Sant’Angelo Köprüsü’nden geçerek Tiber Nehri’nin diğer tarafında geçiyorum ve Fiumicino Havalimanı’na gitmek üzere Termini meydanına doğru yürüyorum.

Tiber Nehri
Roma Sokakları
Roma Sokakları
Roma Sokakları
Roma Sokakları
Roma Sokakları

Roma’nın her yerinden sanat akan sokaklarında uzun uzun yürüdükten sonra önce Piazza della Repubblica’ya (Cumhuriyet Meydanı) ve ardından Termini durağına ulaşıyorum.

Piazza della Repubblica
FlixBus Uygulaması

Daha evvel telefonuma indirdiğim FlixBus isimli uygulamadan 5,9 € ödeyerek havaalanı transferini satın almıştım.

roma termini bus ile ilgili görsel sonucu

Termini durağından otobüsüme binip 45 dakikalık bir yolculuğun ardından Fiumicino Havalimanı’na ulaşıyorum.

Fiumicino Havalimanı

NOTLAR

İtalya’ya Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

Yeşil pasaport, gri pasaport (hizmet) ve siyah pasaport (diplomatik) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muhaflar. Bordo pasaport sahiplerinin ise İtalya’ya girmek Schengen vizesi almaları gerekiyor. Pasaportunuzda İtalya ya da başka bir ülkeden aldığınız geçerli Schengen vizeniz varsa, bu vizeyle de İtalya’ya girebilirsiniz.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya için alacağınız Schengen vizesinizi, İstanbul İtalya Konsolosluğu yetki alanında bulunan şehirler için İdata ve Ankara Konsolosluğu yetki alanında bulunan şehirler için Vsf Global isimli aracı kurumlardan alabilirsiniz.

iDATA-İstanbul İtalya Konsolosluğu Yetki Alanı-Başvuru için TIKLAYIN

VFS GLOBAL-Ankara italya Konsolosluğu Yetki Alanı-Başvuru için TIKLAYIN

Roma’ya nasıl gidilir?

İstabul Havaalanı’ndan Roma Fiumicino Havaalanı’na Türk Hava Yolları’nın her gün 5 aktarmasız uçuşu bulunuyor. İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan ise Roma Fiumicino Havaalanı’na her gün Pegasus ve Alitalia’nın ortak düzenlendiği bir aktarmasız uçuş bulunuyor. Ayrıca, Ankara’dan Pazartesi ve Perşembe günleri haftada iki kere ve ilave olarak her ayın son Pazar günü Türk Hava Yolları’nın Roma’ya direkt uçuşu bulunuyor.

Roma Şehir İçi Ulaşım

Roma şehir içinde ulaşım için metro, otobüs ve tren hattını kullanabilirsiniz. Roma’da metro ve otobüsler 05:30 ile 23:30 arası çalışıyor. Yalnız, metro cumartesi günleri 00:30’a kadar hizmet veriyor.

BİLET TÜRÜÜCRET
Tek Yönlü Bilet (BIT) – 75 Dakika1,50 €
Günlük Bilet (BIG) – Gece Yarısına Kadar Geçerli6,00 €
3 – Gün Turist Kartı (BTI) – 3 Gün Sınırsız Kullanım
16,50 €
Haftalık Bilet (CIS) – 7 Gün Sınırsız Kullanım
24,00 €
Roma Pass 72 Hours – 2 müze ve 72 saat sınırsız ulaşım38,50 €
Roma Pass 48 Hours – 1 müze ve 48 saat sınırsız ulaşım 28,00 €

Roma’da Fiumicino – Leonardo da Vinci ve Ciampino isimli iki adet havaalanı bulunuyor. Havaalanları’ndan şehir merkezine trenle ulaşabileceğiniz gibi, Terravision, Sitbusshuttle ve Flixbus isimli, bizdeki Havaist / Havaş firmalarına benzer havaalanı transfer otobüsleri bulunuyor. Bu otobüsler havaalanlarından şehir merkezine gidebileceğiniz en ucuz seçenekler ve ortalama fiyatları iki havaalanı için de tek yön 6 €.

Ne Kadar Harcadım?

Roma’ya Atina üzerinden geldim. Atina yazımda Schengen vizesi ve Atina uçak bileti için harcadığım ücreti yazmıştım. Buna ek olarak, Atina’dan Roma’ya gidiş-dönüş uçak bileti için 56 € ödedim. Roma içindeki havaalanı transferleri için 12 €, Kolezyum ve Roma Forumu girişi için 12 € ve pizza, makarna ve dondurma için 13 € olmak üzere toplam 93 € harcadım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. 🙂

Diğer gezi notlarımı okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.